Zákaznická podpora: +420 222 367 900 (od 8:00 - 17:00)

Správná příprava grafických podkladů pro tisk

Abychom vám dodali předměty s brandingem, který bude odpovídat vašim představám, potřebujeme k tomu kvalitní grafické podklady. Jak by takové podklady měly vypadat?

Křivky (vektor) nebo bitmapa (rastr)?

Krivka_vs_bitmapaZákladem všeho je vektor (křivka)


Vektor je veličina, které má kromě velikosti i směr a při jakémkoliv zvětšení je vždy ostrý a hladký. Naproti tomu bitmapa (rastr) je tvořena pravidelnou mřížkou bodů a při zvětšení dojde k rozmazání obrázku. V 95 % případů potřebujeme vektory. Výjimku tvoří podklady pro digitální tisk, sublimaci a tiskoviny, kdy nám stačí bitmapy ve správném rozlišení. 

Formáty vektoru a jeho výhody

Nejčastější formáty vektoru jsou .ai, .cdr, .eps. Variantou jsou i soubory ve formátu .svg a .pdf - ty však mohou obsahovat i bitmapy. Vektory nejsou nikdy v těchto formátech: .jpg, .psd, .tiff, .gif, .png nebo .bmp.

Výhodou vektorů není jen samotný výsledek, ale snadnější příprava vizualizací. Nemusíme řešit rozlišení, můžeme měnit barevnost (např. nahradit černou barvu za bílou pro tisk na tmavý podklad) nebo pracovat s transparentním pozadím.
 

Pro co jsou vektory potřeba?

Podklady ve vektorech jsou potřeba pro branding těmito technologiemi: tamponový tisk, sítotisk, sítotiskový transfer, laserové gravírování, výšivka, ražba, výpal a pískování.

Kdy je vhodné použít bitmapu?


Bitmapový obrázek (rastr) je tvořen pravidelnou mřížkou bodů, kdy každý bod má přiřazenou určitou barvu. Kvalita obrázku je pak určena rozlišením (dpi). Bitmapové podklady je možné použít při digitálním tiskusublimaci nebo výrobě tiskovin. Dodané podklady (většinou fotografie) však musí být kvalitní, jedině pak budete s výsledkem spokojeni.

Jak vypadá kvalitní fotografie pro tisk?

U fotografií je důležitou vlastností hodnota dpi. Ta udává, kolik bodů (pixelů) se vejde na délku jednoho palce (2,54 cm). Pro lepší představu: obrázek, který je velký 300 × 300 px a má rozlišení 300 dpi, bude na papíru vytištěn jako čtverec 2,54 × 2,54 cm. Právě 300 dpi je hranice, kdy lidské oko přestává vnímat body a začíná vnímat plochu. Proto je 300 dpi doporučené rozlišení jako základ pro dobře vytištěné fotografie.

Kvalita fotografie

Nemáte-li fotku v tiskovém rozlišení, ale unikátní fotku není možné nijak nahradit? Nevadí, můžeme tisknout z dodaných dat, ale upozorníme vás, že fotografie nebude vytištěna kvalitně. Doporučujeme si fotografii předem vytisknout v reálné velikosti na klasické tiskárně. Náš tisk nebude horší. 

 

Příklad: Chcete-li vytisknout kvalitní fotografii ve velikosti A4, je třeba, aby při rozlišení 300 dpi měla bitmapa (fotografie) rozlišení 2480 x 3500 px.

I barvy jsou důležité

# Pantone

U výšivky nebo tisku přímými barvami (sítotisk či tampónový tisk), je třeba definovat barvy podle vzorníku Pantone. Díky tomu namícháme přesný odstín nebo najdeme správnou nit.

Používáme vzorník Pantone Formula Guide Solid. Barvy jsou určené číselným kódem a písmeno U (matný) nebo C (lesklý).

# CMYK

Obvyklým barevným modelem pro digitální tisk nebo ofset je CMYK. Je to zkratka čtyř tiskových barev: Cyan (azurová), Magenta (purpurová), Yellow (žlutá) a blacK (černá).

CMYK není tak přesný jako Pantone a tisk má jemný rastr. Proto se používá pro tisk fotografií a barevných přechodů.

# RGB
Při přípravě dat pro tisk nikdy nepoužívejte model RGB (red = červená, green = zelená a blue = modrá).

Tento model se používá při definici barev např. pro obrázky na web, pracuje na opačném principu míšení barev než CMYK a pro tisk je velmi nevhodný. 

Řekněte nám, jaké barvy chcete


Máte-li vaše logo připravené od grafického studia nebo vlastníte CI manuál, ve kterém je barevnost vašeho loga v přímých barvách i ve CMYK modelu definována, nezapomeňte nám tyto informace předat. Dodáme vám pak produkty v barvách, které potřebujete.  Pokud barevnost nemáte definovanou, nevadí, i s tím si poradíme. Dodaná data do Pantone barev umíme převést. 

 

Návod, jak připravit grafické podklady

Chcete si sami připravit a dodat nám hotové grafické podklady?
Připravili jsme pro vás podrobný návod - DTP manuál, ve kterém najdete vše potřebné. 

 

Nechte to na nás. Vše vyřešíme.

Nemáte vhodné grafické podklady a chcete si je nechat upravit nebo vyrobit úplně nové? Nemusíte se ničeho obávat, naši specialisté je pro vás rádi připraví. Přiložte nám do objednávky všechny podklady, které máte k dispozici a naši grafici z nich připraví vhodné podklady pro tisk. V takovém případě je ale nutno počítat, že objednávka bude časově i finančně náročnější.

Kontaktujte nás

 

Náš tým je tu pro vás

Nevíte si rady? Kontaktujte některého z našich odborníků, který vám poradí s výběrem a nákupem. 

teamwide